Jakie rodzaje kapci skórzanych są najpopularniejsze?

Rynek obuwia domowego obfituje w różne kategorie pantofli produkowanych z materiałów tekstylnych, skór naturalnych, a nawet z sylikonu czy innych tworzyw sztucznych. Niezmiennym zainteresowaniem kupujących cieszą się przede wszystkim skórzane kapcie, które cenimy nie tylko z uwagi na ich estetykę i oferowany poziom komfortu użytkowania, ale także ze względu na ich niezwykłą trwałość. Skóry naturalne są znacznie wytrzymalsze od materiałów syntetycznych, a tym bardziej od tekstyliów.

Pantofle pełne, wsuwane i klapki

Przeglądając oferty sklepów obuwniczych zajmujących się sprzedażą butów do zastosowań domowych, możemy spotkać się z trzema podstawowymi rodzajami kapci skórzanych. Są to modele z pełnymi cholewami, które zabezpieczają całą powierzchnię stopy, w tym staw skokowy, a niekiedy również fragment goleni. Są to także tradycyjne klapki odsłaniające palce, przytrzymywane na stopie za pomocą wąskiego paska materiału, dostępne w wersji na płaskiej podeszwie oraz delikatnej koturnie. Skórzane kapcie występują również w formie pantofli wsuwanych, z cholewami osłaniającymi przednią część stopy i palce – odsłonięta pozostaje pięta i staw skokowy. Takie kapice są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, ale nie zapewniają tak wysokiego komfortu cieplnego, jak kapcie z pełną cholewą, na przykład kapcie góralskie.

Skóry licowe i zamszowe

Do produkcji kapci skórzanych wykorzystuje się różne rodzaje skór zwierzęcych. Są to najczęściej skóry świńskie, bydlęce, a w przypadku najlepszej jakości pantofli góralskich, również owcze. Zastosowanie odpowiednio wyprawionej, elastycznej i miękkiej skóry naturalnej ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania kapci. Prócz gatunku użytej do produkcji pantofli skóry, duże znaczenie ma również wybór jej właściwego rodzaju. Jeśli zależy nam na wytrzymałości, wybieramy modele domowych butów wyprodukowane z twardszych skór licowych. Gdy stawiamy na przyjemny dla oka wygląd, lepszym wyborem będą skórzane kapcie zamszowe. Warto przy tym pamiętać, że w obu przypadkach możemy liczyć na wysoki poziom komfortu – skóry naturalne oddychają, co zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp.

Najpopularniejszymi kapciami skórzanymi są tzw. kapcie góralskie produkowane z miękkich skór owczych, uzupełnione od wewnątrz wełnianą wyściółką, która zapewnia dużą wygodę i chroni przed zimnem. Sporym zainteresowaniem kupujących cieszą się również inne rodzaje pantofli domowych produkowanych ze skór naturalnych, w tym skórzane klapki i kapcie wsuwane, zarówno w wersji zamszowej, jak i wykonane z gładkich skór licowych.

Redakcja fashioncode.pl