Pochwała klasyki czyli sukienki w najpopularniejszych stylach modowych

Czy istnieje sukienka ponadczasowa, a więc taka, która byłaby modna bez względu na panujące w danym momencie trendy? Jak najbardziej! Wystarczy sięgnąć po kreację o fasonie nawiązującym do konkretnego stylu modowego.

Lata 20 – proste fasony i kapelusze

Jeśli kochasz tzw. głębokie retro to idealny wyborem może okazać się sukienka rodem z lat 20. Jaka konkretnie? Trendy obowiązujące w modzie lat 20 XX wieku skoncentrowane były na fasonach prostych. W przypadku sukienek promowały one długość ¾, a więc kreacje sięgające mniej więcej do połowy łydki. Same rękawy sukienki – podobnie jak cała jej forma – także były proste; co więcej, w przypadku sukienek letnich częstokroć w ogóle rezygnowano z rękawów zastępując je jedynie lekkim zawinięciem na wysokości ramienia. Chyba najbardziej charakterystycznym elementem opisywanego fasonu są wszyte w materiał tasiemki imitujące wiązanie. Takowe zlokalizowane były na wysokości bioder. Warto dodać, iż obowiązkowym elementem stylizacji z tamtych lat było nakrycie głowy. Na ulicach, a także przysłowiowych salonach królowały kapelusze; zarówno te mogące pochwalić się dość dużym rondem, jak i wzory zbliżone swoim krojem do męskiego melonika, a zatem wyposażone w stosunkowo niewielkie rondo.

 Pin-Up Girls

Przełom lat 40 i 50 XX wieku to okres, w którym narodził się jeden z popularniejszych stylów modowych czyli trend określany mianem pin-up. Skąd ta nazwa? Samo określenie „pin-up” oznacza (ang.) „przypiąć” lub „powiesić” i odwołuje się do niezwykle modnych wówczas plakatów, które wieszane były na ścianach amerykańskich mieszkań, barów, dyskotek czy nawet firm. To właśnie na wspomnianych plakatach obecne były śliczne, uśmiechnięte dziewczyny ubrane w charakterystyczne sukienki, spódnice, a niekiedy stroje kąpielowe. Jak zatem prezentuje się sukienka w stylu pin-up? Kreacje tego typu posiadają mocno rozkloszowany dół, natomiast ich długość prawie zawsze kończy się tuż za linią kolan. Górna część jest dopasowana, natomiast dekolt posiada kształt serca, łódki opinającej ramiona lub prostokąta. Ramiona sukienek w stylu pin-up często zakańczane są tzw. bufkami lub też posiadają grube ramiączka (najczęściej wiązane za szyją). Niezwykle charakterystycznym elementem sukienek w stylu pin-up jest wzór obecny na materiale. W latach 40/50 XX wieku z reguły były to duże grochy, prążki, kratka vichy, dwie wisienki bądź też spore kokardy.

Moda dzieci kwiatów czyli styl hippie

Styl hippie często niesłusznie mylony jest ze stylem boho. Na czym polega różnica? Otóż boho ma swoje korzenie w kulturze cygańskiej bohemy (stąd też jego nazwa), z kolei hippie odwołuje się do modnego w latach 70 ruchu hipisowskiego. No dobrze, ale jak wygląda sukienka wpisująca się w ramy trendu hippie? Tego typu kreacja cechuje się długimi, rozkloszowanymi i bardzo obszernymi rękawami, natomiast długością sięga mniej więcej do połowy uda. Kolejnym, charakterystycznym elementem opisywanego trendu są żywe, energetyczne kolory. Mowa głównie o tzw. barwach tęczy, a zatem czerwieniach, pomarańczach, żółciach, zieleniach, błękitach, granatach i odcieniach fioletu.

Styl pensjonarski

Styl pensjonarski sięga XIX wieku, kiedy to dostęp do nauki stał się powszechny, a kobiety uzyskały możliwość zdobycia wykształcenia. Jego nazwa nawiązuje do uczennicy szkoły prywatnej (określanej mianem „pensji”) czyli właśnie pensjonarki. To właśnie dziewczęta uczęszczające do szkół często ubrane były w ciemne (z reguły granatowe bądź też czarne), lekko rozkloszowane sukienki sięgające do kolana. Typowa pensjonarka posiada niewielki dekolt zwieńczony białym kołnierzykiem i krótkie (lub długie), proste rękawy. Warto dodać, iż obecnie sukienki tego rodzaju często posiadają długość mini, a zatem kończą się w połowie uda. Co ciekawe, złoty okres opisywanego kroju przypadał nie na wiek XIX, a na drugą połowę lat 60 XX wieku. Był on bowiem jednym z ulubionych fasonów gwiazdy ówczesnych wybiegów mody, czyli znanej modelki Twiggy.

Redakcja fashioncode.pl