Kaszkietówka – element ozdobny, czy ochronny?

Kaszkietówka z francuskiego casquette oznacza „czapkę”. W żargonie kolarskim odnosi się do tradycyjnej bawełnianej czapki z daszkiem noszonej przez kolarzy wyścigowych. Wraz z wprowadzeniem obowiązkowych kasków rowerowych do wyścigów, kaszkietówki stały się mniej popularne, ale w większości profesjonalnych strojów wyścigowych nadal są one produkowane w kolorach drużynowych do noszenia na podium zwycięzców, do noszenia pod hełmem podczas ulewnego deszczu lub na sprzedaż. Stały się również popularne jako artykuły modowe w niektórych amerykańskich miastach, często z projektami niezwiązanymi z jazdą na rowerze.

Ochrona przed słońcem

Kaszkietówka osłania głowę przed silnym słońcem, a daszek może również sprawić, że jazda w deszczu będzie wygodniejsza, ponieważ krople nie spadają bezpośrednio do oczu. Czasami są noszone z daszkiem do tyłu, nie ze względów mody, ale dlatego, że daszek chroni szyję przed poparzeniem słonecznym. Tradycyjnym sposobem na ochłodzenie głowy podczas jazdy na rowerze w gorących warunkach było włożenie liścia kapusty pod czapkę. Nazwę tę wykorzystali również Royal Enfield, aby opisać swoją wersję gondoli zaprojektowanej przez Edwarda Turnera dla motocykli Triumph. Casquette jest nadal używana w modelu Royal Enfield Bullet 2009.

Sposób wyrażania siebie

Prosta bawełniana czapka z krótkim daszkiem jest nierozerwalnie związana z historią kolarstwa i praktycznie każde archiwalne zdjęcie wyścigowe przedstawia jedno z największych nazwisk sportowych — zwykle w bieli lub beżu poplamionym potem.

Na szczęście dzisiejsza kaszkietówka jest czymś więcej niż utylitarnym przedmiotem służącym do osłaniania oczu przed słońcem, odwracania deszczu od twarzy. Jest to znaczek z napisem „Jestem częścią tej dziwnej subkultury” i jest sposobem wyrażenia indywidualizmu.

Teraz kaszkietówka często jest wykorzystywana w świecie mody. Projektanci wykorzystują ją jako dodatek, akcesorium, które ma ozdabiać i dopełniać stylizację. Wiele osób jednak tak jak kiedyś wykorzystuje kaszkietówki do tych samych celów, co kiedyś, a mianowicie głównie do ochrony przed słońcem.

Redakcja fashioncode.pl