Dziś będzie smacznie i zdrowo. Opowiem Wam słów kilka o sezamie. Niby takie nic. Ot, dodatek, przyprawa. Jest on jednak prawdziwą skarbnicą jeśli chodzi o swoje zbawienne właściwości zdrowotne. Dzisiaj chcę Was zachęcić do tego, żeby ten niepozorny składnik był częstym dodatkiem w waszych daniach i na stałe zagościł w Waszej kuchni. Ja sama smak sezamu lubiłam od zawsze. Pamiętam, że już jako dziecko gdy miałam sobie wybrać obwarzanka to zawsze chciałam takiego z sezamową posypką. Podobnie było z pieczywem. Owsianki i jaglanki też często jem właśnie z sezamem. Dodaję go też do różnego rodzaju potrawek. Doskonale sprawdza się w kuchni chińskiej. Prażony sezam z kolei to wspaniały dodatek do zup, deserów. Pyszności! Olej sezamowy także często mi towarzyszy w kuchni. Ma nietypowy smak i jako dodatek na przykład do sałatek fajnie się komponuje. Ostatnio zakochałam się także w Tahini czyli paście sezamowej. Ma doskonały smak.
Właściwości lecznicze sezamu
Sam sezam ma wiele właściwości leczniczych. Przeprowadzono wiele badań na ludzkich komórkach białaczki limfatycznej i wykazały one, że stosowanie sezamoliny czyli wyciągu z sezamu – hamuje rozwój tych komórek. Olej sezamowy hamuje także czerniaka (raka skóry), a same ziarna sezamu to niedocenione źródło lignanów, które mogą hamować raka piersi i prostaty.
Co zawiera sezam?
Sezam na też fitosterole, które obniżają poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie zapobiega niekorzystnym zmianom miażdżycowym w naczyniach krwionośnych. Moja babcia ma problemy z miażdżycą, dlatego jak tylko się o tym dowiedziałam od razu poleciłam jej sezam. Wystarczy dostarczać go sobie w małych ilościach codziennie, aby poznać jego zbawienne działanie.
Wapń w sezamie
Jeśli brakuje Ci wapnia w kościach również warto pomyśleć o sezamie, gdyż jego ziarna są bardzo bogate w wapń. Jako, że jest to podstawowy materiał budulcowy kości i zębów warto troszczyć się, aby w naszej diecie go nie brakowało. W 100 g ziaren sezamu znajdziemy aż 975 mg tego pierwiastka, a to o wiele więcej niż w szklance mleka (300 mg). Popularne więc stwierdzenie, że picie mleka daje mocne kości jest dyskusyjne.
Jak sezam radzi sobie z chorobami?
Z racji, że za oknem zimno i przeziębienia niestety krążą wśród nas mam dla Was lekarstwo na mokry kaszel. Jak myślicie co to będzie? Sezam, oczywiście! Działa on wykrztuśnie. Zamiast eksperymentować z syropami z apteki można sporządzić sobie naturalny syrop nie wychodząc z domu. Do 250 ml wody wsypujemy 15 g ziaren sezamu (mniej więcej dużą łyżkę stołową) + łyżkę siemienia lnianego, szczyptę soli i trochę naturalnego miodu. Taki miks pijemy dzień w dzień, do czasu aż mokry kaszel nie ustanie. Powinno pomóc.
Sezam na przewlekłe bóle
Jeśli skarżymy się na przewlekłe bóle to również sezam może przyjść nam z pomocą. Przepis? Sok ze startego imbiru (świeżego) należy zmieszać z olejem sezamowym. Zamaczamy w mieszance bawełniane płótno i wcieramy w bolące miejsce. Naprawdę pomaga.